Sözlük

Aşama 8: Değerlendirme, Analizs ve Takip Projeleri

Son aşamaya ulaştınız! Ellerinizi havada sallayarak sevin, sanki umursamıyormuş gibi. Fotoğraf Svenja Klemp tarafından çekilmiştir.

Evet, eğlenceliydi, değil mi? Yoruldunuz, uykusuz geceler geçirdiniz, belki yağmurda ıslanıp, yaz ortasında üşüdünüz. Harika insanlarla tanıştınız, yeteneklerinizi test ettiniz, problem çözme becerilerinizi kullandınız. Eğer etkinliğiniz festival sırasında ise, belki bir konser yakaladınız. Ya da iki tane :) Şimdi bitti. Görev tamamlandı. Başardınız. Yok öyle!

Etkinlik bitmiş olsa da, bir proje doğru ölçme ve değerlendirme olmadan tamamlanmamıştır. Bir sonraki projeniz, öncekinin sonuçlarını değerlendirmekle başlar. Başlangıçta belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı ve ne kadar başarı elde ettiğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Harcanan zaman, enerji ve para karşılığında değerlendirme yapmalısınız. Tekrar yapılıp yapılmayacağını ve yapılacak olsa bile nelerin farklı yapılacağını düşünmelisiniz. Bu süreç döngüsel bir şekildedir ve başlangıcı ya da sonu belirli değildir, çünkü ölçme ve değerlendirme, gelecekteki projeleri iyileştirmek ve geliştirmek için önemlidir.

Eğer bir projenin sonunda ölçme  ve değerlendirme stratejisini düşünmeye başlarsanız, iş işten geçmiş demektir. Değerlendirme, tüm planınızın ve tasarımınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Ara dönem değerlendirmeler yapmalı ve bir şeylerin yolunda gitmediğini belirleyebilmelisiniz, böylece müdahale etmek için projenin sona ermesini beklemek zorunda kalmazsınız.

Bu kısmı sona bırakmayın; sürekli olarak geri dönün. Bu bölümde, neyin çalıştığını ve neyin geliştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak sorularımız var. Bu, bir sonraki projenize hazırlık yapmanıza ve ondan sonraki projeye geçmenize yardımcı olacaktır... ve ondan sonrakine...

This project has been funded with support from the European Commission. The author is solely responsible for this publication (communication) and the Commission accepts no responsibility for any use may be made of the information contained therein. In compliance of the new GDPR framework, please note that the Partnership will only process your personal data in the sole interest and purpose of the project and without any prejudice to your rights.

chevron-down